Sunucu ve Veri Yedekleme

Sunucu ve Veri Yedekleme

Korumak yetmez yedeklemek de önemlidir! Cinfikri size farklı sunucu ve veri yedekleme cihalzrının alımında da yardımcı olacaktır.

Yedekleme Olmazsa Olmaz!

Sunucu ve veri yedekleme günümüz firmaları tarafından en çok gerek duyulan hizmetlerden birisidir. Birçok firma en önemli bilgilerini gelişmiş bilgisayarlar olan sunucularda saklamaktadır. Bu nedenle bu sunucularda olacak her hangi bir sorun sonucunda firmanın tüm hayati bilgileri yok olabilir. Firmalar için çok korkunç olan bu durumu engellemek için ise devreye sunucu ve veri yedekleme hizmeti girmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere sunucularınızda saklanan verileri sizin için ayrılan alt sunucularda yedekleyen ve ana sunucunuza bir şey olması durumunda bu alt sunuculardaki verilerinizi size sunan hizmettir. Bu hizmet sayesinde firmaların işlerinin aksaması engellemekte ve iş sürekliliği sağlanmaktadır.

 
 

Veri Yedekleme İşleminin Türleri Nelerdir?

Kopya Yedekleme İşlemi

Sunucunuz üzerinde seçmiş olacağınız tüm dosyalarınızı kopyalayan yönteme verilen isimdir. Bu yöntem ile tüm dosyalarınız yedeklenmeyebilir. Yedekleme işlemleri arasında manuel olarak yapıldığında en kesin yedeklemeyi yapan tür olarak bilinmektedir.

Farkları Yedekleme İşlemi

Mevcut verilerin yedeklenmesi işleminden sonra oluşturulan verilerin de yedeklenmesi işlemine farkları yedekleme işlemi denilmektedir. Genellikle hangi verilerin yedeklendiğinin bilinememesi durumunda bu işleme başvurulur.

Günlük Yedekleme İşlemi

Günlük yedekleme işlemi genellikle verileri anlık olarak değişen ve her bir verisi çok büyük önem arz eden firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntem ile sunucunuzda bulunan ve yedeklenmesini istediğiniz dosyaların gün sonunda alt sunucularınızda yedeklenmesini sağlarsınız.

 
 

Artımlı Veri Yedekleme İşlemi

Nadiren kullanılan veri yedekleme türüdür. Normal veya artan yedekleme işlemleri sonuncunda oluşturulan veya değiştirilen dosyaların yedeklenmesi işlemidir.

Normal Veri Yedekleme İşlemi

En yaygın kullanılan veri yedekleme türüdür. Manuel olarak yapılmaktadır. Bu yedekleme işlemi ile seçmiş olduğunuz tüm dosyaların yedek alınma işlemi yapılır. Normal kurtarma işlemi, gerek manuel yapılmasından dolayı gerekse yedekleme kümesinin çeşitli disklere kaydedilmesinden dolayı zor yapılan bir yedekleme türüdür. Ancak en güvenilir ve kesin sonuç veren yedekleme türüdür.

2010-2022 CinFikir | Tüm Hakkı Saklıdır.

Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası